Saradnja između finskog i švedskog zdravstvenog sistema je povećao kvalitet života u Tornio Valley, naročito za starije ljude i „prekogranične“ radnike. Ova saradnja je takođe predstavilja „e-zdravstvo“ kao metodu rada, i obezbijedila novu opremu za lokalne bolnice i klinike.
„Konkretni rezultat ovog projekta je sporazum o saradnju u hitnim slučajevima medicinske njege. Sada vozila hitne pomoći i helihopteri mogu biti korišteni i preko nacionalnih granica, a troškovi su pokriveni za pacijente u različitim regijama.“ – Elizabeta Eero, projektni koordinator.
Tornio Valley je slabo popunjena granična regija između Švedske i Finske, sa primjetnom stopom starijeg stanovništva. Mnogo pacijenata je putovalo velike razdaljine kako bi imali pristup svom zdravstvenom sistemu, iako je u dosta slučajeva, najbliža bolnica bila mnogo bliže, ali je bila u susjednoj državi.
Evropska unija je finansirala projekat „Zdravstveni sistem bez granica“ kako bi uspješno adresirao ovaj problem, korz obezbeđivanje dobro organizovane prekogranične zdravstvene usluge. Takođe je predstavila i nove tehnike poput hitnih video konsultacija i digitalnog transfera x-ray snimaka. Pacijenti su sada primljeni u najbližoj ambulanti bez obzira na državu, praveći cjelokupni sistem efektivnijim i boljim za pacijente.
Ujedinjeno osoblje zdravstvenog sistema
Projekat uključuje dvije faze. Prva faza je proučavala ranije veze i oblike saradnje između zdravstvenih sistema, osvetljiujući ono što treba da bude urađeno kako bi se obezbijedila efikasnost i bezbjednost za sve – pacijente i osoblje. Druga faza je testirala i implementirala predloge iz prve faze. Kao rezultat, nove radne prakse su usvojene: domovi zdravlja mogu da pristupe medicinskoj dokumentaciji i prekogranice, pacijenti mogu da razgovaraju sa svojim doktorima i van radnog vremena, zahvaljujući video konsultacijama, a medicinsko osoblje može da pristupi novoj opremi poput digitanih sprava kako bi obavili transfer x-ray snimaka.
Zajedničke vježbe za hitnu pomoću su takođe bile testirane, poboljšane i usklađene na prekogranični nivo, komunikaciju i uzbune. Ove aktivnosti predstaljaju poboljšane mogućnosti koje su sada osnova novih projekata.
Donošenje dodatnih benefita regionu
Projekat je pokazao da je efektivan u rešavanju hitnih medicinski slučajeva i uspostavljanju dugoročnih akcionih planova. Osim toga, ovaj projekat je dao ljudima priliku da slobodno biraju svoje medicinsko osoblje, bez obzira na to sa koje strane granice se nalaze.
Pojačana saradnja između ovih opština je takođe pogurala razmjenu dobrih praksi među medicinskim osobljem. Odgovori na hitne pozive su postali mnogo efektniji i brži, što utiče na bezbjednost radnika hitne pomoći, a tehnika „pokrivenost na daljinu“ su primjenjene čak i u gradskim sredinama.
Ovaj novi model je takođe ojačao ekonomiju regije. Opštine su počele da rade zajedno na velikom spektru aktivnosti, uključujuči rudarske projekte u Pajali i Kolari.
Cjelokupna investicija i EU finansiranje
Ukupna investicija za projekat „Zdravsteni sistem bez granica (Gränslös Vård)” je EUR 1 359 872, uz EUov Evropski regionalni fond za razvojni centar koji je doprinio iznosnom od EUR 815 316 kroz “Interrreg IV A North” operativni program za 2007-2013 programski period.